
Cilj poziva
- Unapređenje društvene infrastrukture te povećanje kvalitete života na području općina i gradova u Republici Hrvatskoj.
- Povećanje kapaciteta društvene infrastrukture namijenjene, prije svega, djeci i mladima, omogućavanje povećane fizičke aktivnosti i kvalitetnog provođenja slobodnog vremena, povećanje atraktivnost naselja za mlade obitelji s djecom te kvalitete života na ruralnom prostoru gradova i općina.
- Osiguravanje boljih uvjeta i standarda sigurnosti dječjih igrališta kao mjesta za igru, druženje i rekreaciju djece i mladih.
Raspodjela financijskih sredstava Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade
- Za jedinice lokalne samouprave razvrstane od I do IV. skupine prema indeksu razvijenosti osiguran je iznos od 450.000,00 EUR
- Za jedinice lokalne samouprave razvrstane od V. do VIII.. skupine prema indeksu razvijenosti osiguran je iznos od 350.000,00 EUR
U postupku odabira, temeljem kriterija i u skladu s raspoloživim sredstvima, jednom prijavitelju može se odobriti najviši ukupni iznos sufinanciranja do 25.000,00 EUR s PDV-om.
Neće se odobriti sufinanciranje aktivnosti čija je je ukupna vrijednost niža od 12.000,00 EUR s PDV-om.
Omjer sufinanciranja
Najviši udio Središnjeg državnog ureda u sufinanciranju prihvatljivih aktivnosti na pojedinom projektu može biti:
- Za jedinice lokalne samouprave razvrstane od I. do IV. skupine prema indeksu razvijenosti do 90% prihvatljivih troškova,
- Za jedinice lokalne samouprave razvrstane od V. do VIII. skupine prema indeksu razvijenosti do 70% prihvatljivih troškova, nastalih u provedbenom razdoblju, (u skladu s Odlukom o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti, Narodne novine, broj 3/24).
Ostatak sredstava potrebnih za realizaciju projekta prijavitelji su dužni osigurati iz drugih izvora.
Prihvatljivi prijavitelji
Prihvatljivi prijavitelji su jedinice lokalne samouprave (i Grad Zagreb) koje provode projekt uređenja i opremanja dječjeg igrališta na javnoj površini jedinice lokalne samouprave odnosno igrališta koje je u njihovom vlasništvu ili za koje imaju pravo korištenja.
Svaka JLS može prijaviti samo jedan projekt uređenja i opremanja dječjeg igrališta.
Prihvatljive aktivnosti:
- opremanje dječjih igrališta, nabava, kupnja, postavljanje fiksne opreme (igrala – tobogani, moduli, ljuljačke, vrtuljci, pješčanici, penjalice, penjalice s mrežom, kućice, anti-stres gumene podloge i sl.)
- opremanje potrebnom urbanom opremom (klupama za sjedenje, klupama za dojilje, stalcima za bicikle, koševima za otpatke, zaštitnim ogradama, rasvjetom)
- krajobrazno uređenje
- uređenje prilaza dječjem igralištu prilagođenih djeci s teškoćama u razvoju te osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti
Neprihvatljive aktivnosti:
- izrada projektne dokumentacije
- izgradnja i/ili nastavak izgradnje ili nadogradnje
- sanacija i rekonstrukcija
- otkup zemljišta
- aktivnosti koje ugrožavaju okoliš i potiču odbijanje određenih društvenih ili etničkih skupina
Prihvatljivi troškovi su:
- troškovi nastali tijekom provedbe projekta od strane izvođača radova/usluga, na temelju sklopljenih važećih ugovora i u skladu s tehničkom dokumentacijom i ugovornim troškovnikom radova,
- troškovi dostavljeni po situacijama/računima za stvarno izvedene radove/usluge,
- troškovi izvođenja radova i pružanja usluga s ciljem ugradnje opreme,
- nabava i ugradnja opreme,
- usluge krajobraznog uređenja i
- trošak PDV-a za koji prijavitelj nema mogućnost povrata.
Neprihvatljivi troškovi:
- kupnja zemljišta
- dugovi ili naknade za gubitke ili dugovanja
- dugovanja za kamate ili rate odobrenih kredita
- gubitci na tečajnim razlikama
- kupnja rabljene opreme
- nadoknadiv porez na dodanu vrijednost za koji prijavitelj ima pravo ostvariti odbitak