Razvoj gospodarstva predstavlja proces unapređenja ekonomske aktivnosti putem poticanja proizvodnje, inovacija, poduzetništva i održivog razvoja.
Centar za razvoj Brodsko-posavske županije – CTR, kao regionalni koordinator, svojim aktivnostima pruža stručnu i tehničku podršku razvojnim subjektima te doprinosi razvoju gospodarstva Brodsko-posavske županije.
CTR obavlja poslove informiranja dionika o aktualnim pozivima iz EU fondova te nacionalnim natječajima, financijskim instrumentima, HBOR kreditima i HAMAG zajmovima kao i nezaposlenih osoba o mjerama za samozapošljavanje s namjerom pokretanja vlastitog poslovanja.
Informiranja CTR-a usmjerena su i prema jedinicama lokalne samouprave i javno-pravnih tijela o mogućostima financiranja njihovih razvojnih projekata koji imaju utjecaj na razvoj gospodarstva.
Više o aktualnim izvorima financiranja pratite na narednim poveznicama:
CTR, kao regionalni koordinator, unutar Odjela za pripremu i provedbu projekata za razvoj gospodarstva i jačanje konkurentnosti, obavlja poslove tehničke pomoći za prijavu projektnih prijedloga, kao i poslove tehničke pomoći u provedbi projekata za razvoj gospodarstva i jačanje konkurentnosti za jedinicu regionalne (područne) samouprave, jedinice lokalne samouprave, javne ustanove i javno-pravna tijela kojima su osnivači Županija i/ili Republika Hrvatska ukoliko su sa područja Brodsko-posavske županije.
S ciljem poticanja razvoja inovacija i razmjene znanja CTR uspješno surađuje sa Sveučilištem u Slavonskom Brodu te djeluje kao podrška i pomoć pri umrežavanju istraživačkih organizacija i poslovnog sektora pružajući vlastite resurse u pripremi projekata uz usluge savjetovanja i informiranja.
Kroz ovu suradnju želimo pomoći istraživačkim organizacijama u zajedničkom definiranju istraživanja s poslovnim sektorom, ali i poduzećima omogućiti da se više uključe u vrhunska istraživanja od kojih će dugoročno imati dodatne koristi. Ovaj integrirani pristup potiče stvaranje novih ideja, tehnoloških inovacija i poslovnih modela bitnih za gospodarski rast Županije.
Razvojem inovativnih projekata stvaraju se nove prilike za poduzetnike i istraživače, potiču se nova ulaganja te se stvara konkurentnije i održivije gospodarstvo.
U sklopu Programa Akceleracije, Centar za razvoj Brodsko-posavske županije (CTR) sudjeluje kao jedan od partnera u Regionalnom konzorciju za potporu razvoja novih usluga i proizvoda. Ovaj konzorcij, djelujući na području Slavonije, jedan je od devet akceleratora izabranih putem Javnog poziva HAMAG-BICRO-a, a cilj mu je poticanje razvoja poduzetništva i inovacija u regiji.
Program je namijenjen novoosnovanim poduzećima i inovatorima te je osmišljen kako bi pružio sveobuhvatnu podršku kroz tri faze: predakceleraciju, akceleraciju i postakceleraciju. Tijekom ove dvije godine, sudionici će imati priliku koristiti nefinancijske potpore članova akceleratora, uključujući savjetovanje, mentorstvo i stručnu pomoć u svim fazama poslovanja, kako bi razvili svoje inovativne proizvode i usluge.
Centar za razvoj BPŽ, kao jedan od partnera, aktivno sudjeluje u provedbi programa, pružajući lokalnim poduzetnicima potrebnu stručnu podršku. Kroz Program Akceleracije očekuje se da će najmanje 120 novoosnovanih poduzeća s inovativnim rješenjima ostvariti brži rast i poboljšati konkurentnost na tržištu.
Program Akceleracije trenutno je u fazi provedbe, a završetkom projekta očekuje se značajan doprinos razvoju poduzetništva u regiji, poticanje inovacija i stvaranje novih radnih mjesta. Pored toga, poduzeća koja sudjeluju u Programu imat će bolju priliku za privlačenje investitora i izlazak na šira tržišta, što će dugoročno doprinijeti gospodarskom razvoju Slavonije i Hrvatske.
U sklopu Projekta Slavonija, Baranja i Srijem CTR je pružio stručnu tehničku podršku Brodsko-posavskoj županiji i partneru Sveučilištu u Slavonskom Brodu u pripremi i provedbi projekta Regionalni tehnološki i inovacijski centar za strojarstvo – RTICS.
RTICS je osmišljen, kao dio regionalne inovacijske infrastrukture, u svrhu pružanja podrške podizanju kapaciteta za razvoj inovacija te jačanja međunarodne konkurentnosti regionalnog poslovnog sektora, uglavnom MSP-a kojima nedostaju vlastiti kapaciteti za razvoj i inovacije.
Projekt je uspješno realiziran te je izrađena projektno tehnička dokumentacija potrebna za investicijsku fazu projekta.
Više informacija o samom projektu potražite na www.rtics.hr
U sklopu Projekta Slavonija, Baranja i Srijem CTR je pružio stručnu tehničku podršku Brodsko-posavskoj županiji i partnerima Srednjoj školi Matije Antun Reljkovića i Sveučilištu u Slavonskom Brodu u pripremi u provedbi projekta Centar strukovne izvrsnosti u biokemiji – CIB.
Projekt je osmišljen na način da postane vodeći centar šire regije u kojem se educiraju i usavršavaju kako vodeći stručnjaci u tom području, tako polaznici srednje strukovne škole koji će po njenom završetku biti osposobljeni za rad u biološkoj proizvodnji korištenjem najsuvremenijih alata i tehnologija primijenjenih u praksi, s naglaskom na digitalizaciju i automatizaciju u biljnoj proizvodnji i uz programe posebno prilagođene invalidima, učenicima s teškoćama i osobama s posebnim potrebama.
Projekt je uspješno realiziran te je izrađena projektno tehnička dokumentacija potrebna za investicijsku fazu projekta.
CTR, kao regionalni koordinator za područje Brodsko-posavske županije, ažurira i prikuplja podatke o poduzetničkim zonama na području Županije, kako bi poduzetnicima i potencijalnim investitorima pružio potpune informacije o mogućnostima ulaganja.
Razmatrajući važnost poduzetničkih zona na lokalnoj razini potrebno je istaknuti da one direktno utječu na razvoj i prosperitet zajednice u vidu razvoja i privlačenja investicija, stvaranja novih radnih mjesta, poticanja tehnološkog napretka i inovacija, diverzifikacije ekonomije te unapređenja kvalitete života.
U tu svrhu izrađen je i dokument Analiza stanja u poduzetničkim zonama na području Brodsko-posavske županije koja pruža uvid u iskorištenost i popunjenost 35 poduzetničkih zona, od kojih je 21 aktivna zona, što ukazuje na potencijalno značajan kapacitet za privlačenje novih investicija.
Izrada Analize omogućuje temeljito razumijevanje trenutnog stanja poduzetničkih zona vezanog uz ispitivanje njihove iskorištenosti i popunjenosti, identifikaciju infrastrukturnih nedostataka, procjenu konkurentnosti zona, stvaranje temelja za razvoj strategije te pružanje smjernica za razvoj ciljanih politika i programa uključujući sufinanciranje izgradnje poduzetničkih zona s ciljem ostvarivanja održivog i prosperitetnog gospodarskog okruženja.
CTR sudjeluje i u provedbi nacionalnog strateškog projekta „BOND 2 (Business Organizations Network Development 2)“.
Projektom BOND 2 unaprijedit će se Mreža BOND (koja trenutno objedinjuje 99 poduzetničkih potpornih institucija iz svih županija Republike Hrvatske. U okviru provedbe projekta CTR sudjeluje u provedbi programa Mreža mentora, koji je namijenjen za poduzetnike.
Kroz besplatnu uslugu mentoriranja, poduzetnici dobivaju priliku izgraditi temelje uspješnog poslovanja, unaprijediti svoje vještine i znanja te se suočiti s izazovima uz podršku iskusnih stručnjaka.
U svrhu dobivanja prve razine certificiranja standardiziranih usluga za poduzetnike djelatnici CTR-a su sudjelovali na radionicama organiziranim od strane HAMAG BICRO-a te provodili savjetovanja poduzetnika po propisanim standardima, organizirali edukacije namijenjene poduzetnicima i onima koji to žele postati te sudjelovali u programu Studentskog poduzetništva u sklopu kojega su održavali radionice studentima sa Sveučilišta u Slavonskom Brodu na temu poduzetništva.
Više informacija potražite na https://hamagbicro.hr/podrska-razvoju-poslovanja/bond-2/
Regionalne potpore su potpore namijenjene poticanju gospodarskog razvoja slabije razvijenih regija koje su utvrđene kartom regionalnih potpora.
Kartom regionalnih potpora utvrđuju se područja na kojima se mogu dodjeljivati državne potpore koje potiču gospodarski razvoj područja s neuobičajeno niskim životnim standardom ili velike nezaposlenosti, potpore za olakšavanje razvoja određenih gospodarskih djelatnosti ili određenih gospodarskih područja, ako takve potpore ne utječu negativno na trgovinske uvjete u mjeri u kojoj bi to bilo suprotno zajedničkom interesu država članica, te njihov maksimalni intenzitet.
Na regionalnoj karti Hrvatske definirane su hrvatske regije koje imaju pravo na regionalnu investicijsku potporu te je za svaku od njih utvrđen maksimalni intenzitet potpore. Intenzitet potpore maksimalni je iznos državne potpore koji se može dodijeliti po korisniku, izražen kao postotak prihvatljivih troškova ulaganja.
Navedenom kartom utvrđena su područja na kojima se mogu dodjeljivati državne potpore koje potiču gospodarski razvoj područja s niskim životnim standardom ili velike nezaposlenosti te njihov maksimalni intenzitet.
U odnosu na prethodnu podjelu, ova Karta s podjelom na četiri NUTS 2 regije donosi značajno povišenje stopa sufinanciranja za sve regije, uključujući i najrazvijeniju regiju Grad Zagreb, a maksimalni intenziteti potpore koji se mogu dodijeliti poduzećima su slijedeći:
NUTS 2 REGIJE | MAKSIMALNI INTENZITET POTPORE (%) | ||
Mala poduzeća | Srednja poduzeća | Velika poduzeća | |
PANONSKA HRVATSKA | 70% | 60% | 50% |
JADRANSKA HRVATSKA | 60% | 50% | 40% |
SJEVERNA HRVATSKA | 70% | 60% | 50% |
GRAD ZAGREB | 55% | 45% | 35% |
Izvor: Strukturnifondovi.hr i razvoj.gov.hr
Brodsko-posavska županija pripada regiji Panonske Hrvatske jer spada u slabije razvijene županije Republike Hrvatske te ostvaruje maksimalne intenzitete potpora poduzećima s ciljem daljnjeg poticanja gospodarskog razvoja Županije.
Više informacija na potražite na: https://strukturnifondovi.hr/nova-karta-regionalnih-potpora-za-razdoblje-1-1-2022-31-12-2027/
Pokušat ćemo odgovoriti u što kraćem mogućem roku
Radno vrijeme:
Pon-Pet: 07:00 – 15:00
Sub-Ned: Zatvoreno
© 2024 — CTR – Centar za razvoj Brodsko-posavske županije. Sva prava pridržana.