Danas je održana Uvodna konferencija projekta „Izrada projektno-tehničke dokumentacije Centra strukovne izvrsnosti u bioekonomiji“, u amfiteatru Srednje škole Matija Antun Reljković u Slav. Brodu.
Riječ je o projektu za izradu projektne- tehničke dokumentacije za iznimno značajan i veliki strateški projekt iz područja bioekonomije u skoroj budućnosti u našoj Brodsko- posavskoj županiji.
Nositelj projekta je Brodsko-posavska županija, partneri u projektu Srednja škola Matije Antuna Reljkovića i Sveučilište u Slavonskom Brodu
Ukratko, projekt izrade projektno-tehničke dokumentacije za CSIB u SB-u odnosi se na:
• Projekt izgradnje multifunkcionalne dvorane,
• Projekt rekonstrukcije postojeće pomoćne zgrade u praktikume za razvoj proizvoda, istraživanja u bioekonomiji, preradu voća i povrća
• Projekt rekonstrukcije postojeće radionice u praktikum za digitalizaciju i automatizaciju poljoprivredne proizvodnje
• Projekt za proširenje postojećih kapaciteta plastenika i staklenika uz navodnjavanje površina Sveučilišta u Slobodnici.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Ukupna vrijednost projekta je 1.750.902,39 HRK, a iznos bespovratnih EU sredstava je 1.488.267,03 HRK. Trajanje projekta je od 7. svibnja 2019. – 7. studenog 2022.
Kako se moglo čuti na današnjoj uvodnoj konferenciji misija Centra strukovne izvrsnosti u bioekonomiji je unaprijediti kompetencije u polaznika srednjih poljoprivrednih škola i visokih učilišta, nastavnog kadra i profesora, polaznika cjeloživotnog obrazovanja i obrazovanja odraslih, poduzetnika i OPG-ova u široj regiji, tako što će se obrazovati i osposobljavati na najsuvremenijoj opremi i infrastrukturi koristeći najnovije metode proizvodnje, istraživanja i prerade proizvoda (primarno hrane) s ciljem povećanja konkurentnosti rada u suvremenom okruženju i sve brže rastućoj produktivnosti i konkurentnosti kako lokalno, tako i u EU i u svijetu.
Vizija budućeg Centra je postati vodeći centar strukovne izvrsnosti u području bioekonomije u široj regiji kojem se educiraju i usavršavaju kako vodeći stručnjaci u tom području, tako i polaznici srednje strukovne škole i fakulteta, koji će (po završetku edukacije) biti osposobljen za rad u poljoprivrednoj proizvodnji korištenjem najsuvremenijih alata i tehnologija primijenjenih u praksi, s naglaskom na digitalizaciju automatizaciju u poljoprivrednoj proizvodnji i uz programe posebno prilagođene učenicima i odraslim osobama s teškoćama.
Projekt je dio Razvojnog sporazuma za područje 5 slavonskih županija odnosno dio Projekta Slavonija, Baranja i Srijem, a ugovoren je u sklopu Poziva za iskaz interesa za dodjelu bespovratnih sredstava iz Prioritetne osi 10 – Tehnička pomoć Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.
Valja istaknuti kako je bioekonomija područje u kojoj Brodsko-posavska županija može i treba ulagati kako bi se u njemu pozicionirala, a razvoj u tom smjeru može potaknuti otvaranja novih radnih mjesta, veću razinu profesionalizacije poslovanja i modernizacije svih proizvodnih, poduzetničkih i poljoprivrednih potencijala.
CTR kao tehnička podrška sudjelovao je u pripremi, a sudjeluje i u provedbi ovog važnog projekta.