
Projekt “Inovativnim umom do pametnih ICT škola – Pametne škole 2” u Brodsko-posavskoj županiji donosi brojne koristi, a jednu od ključnih uloga u njegovom uspješnom provođenju imao je CTR – Centar za razvoj Brodsko-posavske županije, koji pruža stručnu tehničku pomoć u provedbi projekta. Ovaj projekt, koji je rezultat uspješne prekogranične suradnje, donosi uštede energije, novca i potiče svijest učenika o važnosti energetske učinkovitosti i očuvanja okoliša.
U ponedjeljak, 2. listopada 2023. godine, održano je završno predstavljanje projekta kojeg provode Centar za razvoj i podršku iz Tuzle (Bosna i Hercegovina), Vlada Tuzlanskog kantona i Brodsko-posavska županija, uz tehničku pomoć Centra za razvoj Brodsko-posavske županije.
Projekt “Inovativnim umom do pametnih ICT škola – Pametne škole 2” donio je puno benefita školama u Brodsko-posavskoj županiji. Zahvaljujući projektu instalirali smo 16 sunčanih fotonaponskih elektrana na našim školama, na Industrijsko-obrtničkoj školi u Slavonskom Brodu instaliran je središnji sustav za upravljanje energijom, usto će biti instalirano i deset solarnih klupa. Suradnja koju imamo s partnerima vrlo je plodonosna i rezultirala je apliciranjem za novi projekt u koji smo uključili i Sveučilište u Slavonskom Brodu, a rezultate natječaja očekujemo do kraja ove godine – kazala je dr. sc. Anica Vukašinović, voditeljica projekta.
Projekt je ukupno vrijedan 2.026.231,89 eura, a sufinanciran je s 1.722.297,10 eura (85 posto) iz INTERREG IPA CBC programa prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014. – 2020. Projekt traje 36 mjeseci, od 15. listopada 2020. do 14. listopada 2023. godine.
Projekt je istaknuo važnost prekogranične suradnje i donio brojne koristi. Kroz suradnju, stvorena je prijateljska veza između Brodsko-posavske županije i Tuzlanskog kantona, a posebno je naglašeno zadovoljstvo učenika kao ključnog elementa projekta. Aktivno sudjelovanje djece kroz igru dokazalo je kako čak male promjene navika mogu imati značajan utjecaj na zaštitu okoliša, energetsku učinkovitost i ekonomsku održivost. Projekt je također rezultirao značajnim uštedama energije u oba područja, premašujući 10.000 kilovatsati godišnje, što je izuzetno značajno postignuće” – naglasila je Anela Ajšić, ministrica prostornog uređenja i zaštite okolice Tuzlanskog kantona
Na završnici projekta mogli su se čuti zanimljivi podaci o učincima, pa je tako pojašnjeno da se zahvaljujući ugradnji 26 fotonaponskih elektrana (16 u Brodsko-posavskoj županiji i deset u Tuzlanskom kantonu), snage nešto manje od 0,5 MW, godišnje proizvodi oko 500.000 kWh. Tolika količina električne energije dovoljna je za godišnju opskrbu 110 domaćinstava.
Projekt “Inovativnim umom do pametnih ICT škola” ili skraćeno PAMETNE ŠKOLE 2 je projekt prekogranične suradnje u okviru kojeg će 18 školskih objekata u Tuzlanskom kantonu (Bosna i Hercegovina) zamijeniti peći na fosilna goriva pećima na drvnu biomasu/pelete, dok se na 15 školskih objekata u Brodsko-posavskoj županiji instalirani solarni fotonaponski sustavi te se trenutačno postavljaju na još jednoj školi.
“Od samog puštanja sunčane elektrane u pogon rezultati su vidljivi na našim računima za električnu energiju. Korist je dvojaka jer osim što proizvodimo električnu energiju, ujedno školi štedimo novac, a i učenicima je zanimljivo. Prvo su vidjeli da se nešto radi, nakon toga su upoznati s načinom proizvodnje energije iz solarne elektrane, te su i sami postali svjesni da je to velika dobrobit, kako za školu, tako i za okoliš i sredinu u kojoj živimo. Ovakvi projekti pokazuju veliku vrijednost ne samo unutar jedne škole i jedne zemlje, već se može povezati više škola i uspostaviti suradnja na različitim poljima.” istaknula je Marija Rosandić, ravnateljica Osnovne škole “Matija Antun Reljković” iz Bebrine.
Galerija fotografija s završne prezentacije projekta je dostupna putem sljedeće poveznice: https://www.smugmug.com/gallery/n-MWvwrX