Jučer je u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod održana Konferencija projekta „Podrška kapacitetima Brodsko-posavske županije“. Predstavljeni su rezultati provedbe te su istaknuti neki od projekata kao primjeri dobre prakse.
Ukupan iznos projekta: 22.837.428,19 HRK
Iznos EU potpore: 19.411.813,95 HRK (85%)
Trajanje projekta: 01.04.2019. – 31.12.2023. (57 mjeseci)
Fond: Europski fond za regionalni razvoj
Operativni program: Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.
Upravljačko tijelo: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Projektom „Podrška kapacitetima Brodsko-posavske županije“ pruža se potpora u jačanju kapaciteta korisnika za pripremu i provedbu programa/projekata u svrhu što kvalitetnijeg korištenja sredstava ESI fondova. Ovim projektom Centar za razvoj Brodsko-posavske županije, kao regionalni koordinator, osigurava potporu informiranju o mogućnostima i provedbi ESI fondova te jača kapacitete korisnika i opće kapacitete lokalne i područne (regionalne) samouprave za adekvatno planiranje i provedbu mjera usmjerenih na korištenje sredstava EU fondova.
Projekt „Podrška kapacitetima Brodsko-posavske županije“ ukupne je vrijednosti 22.837.428,19 kn, od čega je 19.411.813,95 kn sufinancirano EU sredstvima kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014.-2020 iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Vrijeme provedbe projekta je od 1. travnja 2019. do 31. prosinca 2023. godine.
„Svrha projekta je podrška kapacitetima Centra za razvoj Brodsko-posavske županije, kao regionalnom koordinatoru, za razvoj i pružanje usluga korisnicima CTR-a u pisanju, pripremi i provedbi europskih projekata. Ovim se projektom podržavaju i razvijaju kapaciteti i usluge koje CTR, kao regionalni koordinator Brodsko-posavske županije kroz europske projekte pruža podršku svojim korisnicima, a to su priprema i provedba razvojnih projekata te strateško planiranje. Naši su korisnici Brodsko-posavska županija te jedinice lokalne samouprave, javnopravna tijela i javne ustanove kojima su osnivač Županija ili Republika Hrvatska“ , istaknuo je Damir Mirković, ravnatelj Centra za razvoj Brodsko-posavske županije te je dodao kako će se do kraja projekta sljedeće godine podizati kvaliteta usluge te će se dodatno fokusirati na podršku i rad s jedinicama lokalne samouprave.
Ravnatelj je potom objasnio u čemu se konkretno sastoji „pomoć za pomoć“, odnosno kako su ovim projektom ojačani kapaciteti Centra i korisnika:
– Naš su djelatnici bili polaznici raznih seminara i edukacija na temu EU fondova. Isto tako, projekt je pružio podršku u informiranju i vidljivosti te mogućnostima financiranja iz europskih fondova.
Kakav je učinak neke organizacije, najbolje pokazuju brojke, pa se ravnatelj osvrnuo na njih.
– Pružili smo stručnu pomoć u pripremi i provedbi preko 75 europskih projekata, primjerice, za javni sustav navodnjavanja u Orubici, za izradu projektno-tehničke dokumentacije za SIMED centar, 26 energetskih obnova osnovnih i srednjih škola na području Brodsko-posavske županije te općih bolnica u Slavonskom Brodu i Novoj Gradišci. Spomenuo bih također i prekogranične projekte iz Interrreg programa kao što su projekti Pametne škole 1 i 2.
Na konferenciji su bili prezentirani neki od uspješnih projekata u kojima je CTR pružio tehničku pomoć. Primjerice za pomoć jedinicama lokalne samouprave predstavljen je projekt „Izgradnja Kulturno-turističkog centra Eko-etno kuća u Vrpolju“, čiji je nositelj Općina Vrpolje, a ukupna mu je vrijednost preko osam milijuna kuna od čega je oko 6,5 milijuna kuna ili 85 posto bespovratnih europskih sredstava.
Zašto je CTR-ova pomoć jedinici lokalne samouprave u ovome projektu bila važna, objasnio je predstavnik Općine Vrpolje, Željko Lukačević:
– Mislim da se ovih dana kod naše nogometne reprezentacije najbolje vidi što znači imati dobrog partnera i suradnika, na kojega se možete osloniti. Tu ulogu za nas, posljednjih godinu i pol, ima CTR. Pripemili su prijavu našeg projekta te nam svakodnevno pružaju tehničku pomoć. To nam je naročito važno danas kada, zbog projekata, raste potreba za birokracijom i administracijom, za što općine uglavnom nisu kapacitirane. Oni su naš „joker zovi“.
Pored organizacije Konferencije održala se i Informativna radionica o Akcijskom planu energetski i klimatski održivog razvitka, skraćeno SECAP (eng. Sustainable Energy and Climate Action Plan). Informativnu radionicu vodila je Tena Maruševac, stručnjakinja iz Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske. U okviru energetske tranzicije i smanjenja CO2, SECAP je dokument daje smjernice gradovima i općinama da svoje aktivnosti provode uzimajući u obzir utjecaj na klimu i okoliš. Izradom SECAP-a i provedbom mjera usvojenih u tom dokumentu doprinijet će se “Strategiji prilagodbe klimatskim promjenama u Republici Hrvatskoj za razdoblje do 2040. godine s pogledom na 2070. godinu” što je strateška obveza u prijavi mnogih EU projekta.
Sadržaj ovo članka isključiva je odgovornost Centra za razvoj Brodsko-posavske županije.